Artykuł sponsorowany

Protetyka stomatologiczna - rodzaje protez częściowych i całkowitych

Protetyka stomatologiczna - rodzaje protez częściowych i całkowitych

Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się odbudową utraconych zębów za pomocą protez. Właściwie dobrana proteza może przywrócić pacjentowi komfort życia, zdrowie i pewność siebie. Gabinet dentystyczny oferujący usługi protetyczne powinien zapewnić indywidualne podejście do każdego przypadku oraz szeroką gamę dostępnych rozwiązań.

 

Rodzaje protez stomatologicznych

 

Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje protez stomatologicznych, które można podzielić na dwie główne kategorie - protezy częściowe i całkowite. Wybór odpowiedniego rodzaju protezy zależy od liczby brakujących zębów oraz stanu jamy ustnej pacjenta. W gabinetach dentystycznych można spotkać się z następującymi rodzajami protez częściowych i całkowitych.

 

Protezy częściowe - elastyczne i szkieletowe

 

Renomowany gabinet dentystyczny oferuje protezy częściowe, czyli rozwiązanie dla osób, które straciły jednego lub kilku zębów. Dzięki nim można odbudować brakujące elementy uzębienia, nie ingerując w pozostałe zdrowe zęby. Protezy elastyczne wykonane są z elastomeru termoplastycznego, który dopasowuje się do kształtu jamy ustnej, zapewniając wygodę noszenia. Protezy szkieletowe natomiast, posiadają metalowy szkielet, który zapewnia stabilność i trwałość konstrukcji. W obu przypadkach klamry mocujące protezę są niewidoczne, co sprawia, że proteza jest estetyczna.

 

Protezy całkowite - akrylowe i nylonowe

 

Protezy całkowite to rozwiązanie dla osób, które straciły wszystkie zęby w jednym łuku zębowym. Protezy akrylowe wykonane są z tworzywa sztucznego, które imituje wygląd dziąseł i zębów. Są one stosunkowo tanie i łatwe w produkcji, jednak mogą być nieco mniej komfortowe niż inne rodzaje protez. Protezy nylonowe natomiast, są wykonane z elastycznego materiału, który lepiej dopasowuje się do kształtu jamy ustnej i jest bardziej odporny na pęknięcia. W przypadku protez całkowitych istotne jest również odpowiednie dobranie wielkości i kształtu zębów oraz ich odpowiednie ustawienie.

 

Implantoprotetyka - stałe rozwiązanie

 

Implantoprotetyka to dziedzina protetyki stomatologicznej, która łączy w sobie implantologię i protetykę. Polega na wszczepieniu implantów zębowych w kość szczęki lub żuchwy, na których następnie osadza się stałe protezy. Implanty zębowe są wykonane z biokompatybilnego tytanu, który integruje się z kością, tworząc trwałe i stabilne podłoże dla protez. Implantoprotetyka jest rozwiązaniem szczególnie polecany osobom, które straciły większość zębów lub mają problemy z utrzymaniem protez ruchomych.